Praca zdalna z dnia na dzień zyskuje na popularności. Coraz częściej pracodawcy oferują możliwość wykonywania obowiązków służbowych bez konieczności wychodzenia z domu. Praca zdalna to idealne rozwiązanie dla mam przebywających na urlopach macierzyńskich, które chcą podreperować domowy budżet, a jednocześnie sprawować opiekę nad dzieckiem. Jest to rozwiązanie popularne również wśród studentów poszukujących pracy dodatkowej, którą mogą wykonywać w wolnym czasie pomiędzy zajęciami.

Najczęściej wybierają oni proste zlecenia, które mogą realizować w dowolnym momencie – wypełnianie płatnych ankiet w Internecie lub wprowadzanie danych na zlecenie poszczególnych firm. Elastyczne godziny pracy oraz swoboda wyboru miejsca jej wykonywania to tylko jedne z wielu korzyści wynikających z pracy w systemie home office. Pracownik zdalny nie traci czasu na dojazd do pracy, nie istnieje też dress code, którego musi przestrzegać. Pracując z domu ma możliwość połączenia pracy zawodowej z obowiązkami domowymi i życiem rodzinnym, co pozwala osiągnąć tak popularny w dzisiejszych czasach work-life balance.

Gdzie szukać pracy zdalnej? Od czego zaczać? Możliwości jest wiele, a z dnia na dzień (w miarę wzrostu zainteresowania pracą w systemie home office) ich liczba wzrasta. Poszukiwanie idealnej oferty pracy zdalnej warto rozpocząć od postawienia sobie kilku podstawowych pytań. Jak dużo czasu tygodniowo planujemy poświęcić na pracę? W czym jesteśmy dobrzy, co konkretnie chcielibyśmy robić? Jakie są nasze oczekiwania finansowe?

Oferty pracy zdalnej dostępne są na niemal wszystkich popularnych serwisach z ogłoszeniami. Warto ich poszukać również poprzez portale społecznościowe, gdzie powstają grupy dedykowane osobom zainteresowanym pracą w trybie home office i pracodawcom, którzy taki rodzaj pracy mogą zaoferować. Jeżeli jesteśmy zainteresowani pracą w konkretnej firmie, dobrym pomysłem jest odwiedzenie oficjalnej strony internetowej organizacji i sprawdzenie, czy aktualnie prowadzi ona rekrutację na interesujące nas stanowisko. Jeżeli nie, nic nie szkodzi – w każdej chwili możemy wysłać indywidualne zapytanie.

Czy praca zdalna się opłaca? Wszystko zależy od tego co chcemy robić, ile czasu poświęcimy na pracę oraz jak bardzo będziemy zaangażowani w swoje obowiązki.

Praca z domu wymaga od pracownika dużych pokładów cierpliwości i samodyscypliny oraz umiejętności zarządzania czasem. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Pewne jest jedno. Sukces i satysfakcję z pracy osiągniemy robiąc to, co sprawia nam przyjemność i co sprawia, że każdego dnia budzimy się z uśmiechem na twarzy.