Większość średnich i dużych przedsiębiorstw oferuje swoim pracownikom w ramach pakietów motywacyjnych różne formy benefitów. Standardem stały się karnety sportowe, ubezpieczenia grupowe oraz prywatna opieka medyczna.
W ostatnim czasie bardzo popularne są pakiety medyczne, które zagwarantują nam szybki dostęp do lekarza bez konieczności czekania w kolejce w państwowej przechodni. Część kosztów pokrywana jest przez pracodawców, co jeszcze bardziej zwiększa chęć posiadania prywatnej opieki medycznej za bezcen.
Forma rozliczenia członkostwa w prywatnej opiece medycznej
Oferta pakietów medycznych dla firm jest bardzo bogata. Najbardziej popularne placówki medyczne, z których usług korzystają pracownicy większych firm to Lux Med, Medicover oraz Enel-Med. Są to firmy medyczne, które posiadają swoje przychodnie praktycznie we wszystkich większych miejscowościach oraz mają podpisane umowy z przychodniami współpracującymi. Należy się jednak zastanowić w jaki sposób rozliczyć koszty na linii pracodawcą-pracownik, a instytucje państwowe. Generalnie z tytułu nieodpłatnych świadczeń finansowanych przez pracodawcę, pracownik powinien ze swojego wynagrodzenia opłacić składki do ZUS oraz podatek. Istnieje jednak możliwość na ominięcie tego kosztu, jeżeli pracodawca w regulaminie pracy zamieści informację o częściowym dofinansowaniu do pakietu medycznego. W takiej sytuacji wystarczy, że pracownik będzie partycypował w kosztach w ramach symbolicznej złotówki, a od kosztów finansowanych przez pracodawcę opłaci wyłącznie podatek. Oczywiście nie musi być to stricte zapis w regulaminie pracy. Równie dobrze takie informacje mogą być zawarte w zarządzeniu, porozumieniu z pracownikiem lub po prostu w umowie o pracę.
Oferta placówek medycznych
Placówki medyczne prześcigają się w ofertach dla pracodawców. Oferują ciekawe pakiety, które posiadają możliwość korzystania z wielu specjalistów. Znajdziemy w nich zarówno podstawowe wizyty u internisty i badania laboratoryjne, jak również konsultacje dietetyczne oraz konsultacje z psychologiem. Najbardziej pożądaną opcją w pakietach jest dostęp do stomatologa. Niestety bardzo często jest to ograniczona usługa, na którą składają się głównie przeglądy raz do roku i wstępne konsultacje. Wyleczenie zęba w ramach takiego pakietu wiąże się z dodatkowymi opłatami, nie mówiąc już o dodatkowych zabiegach w ramach chirurgii stomatologicznej, jak implantologia. Decydując się na wybór pakietu warto zwrócić uwagę właśnie na dostępność usług dentystycznych oraz ewentualne zniżki, jakie możemy otrzymać w ramach posiadanego pakietu.
Rejestracja a koszty
Jeżeli korzystamy z opieki medycznej w ramach pakietu benefitów finansowanego przez pracodawcę, dostęp do lekarza jest gwarantowany w ramach podpisanej umowy między firmą medyczną a pracodawcą. W zależności od rodzaju konsultacji, przychodnia powinna ustalić dla nas termin wizyty od 3 do 15 dni. Jeżeli w tym czasie usługa specjalisty nie będzie dostępna, możemy starać się o zwrot poniesionych kosztów, w związku z udaniem się do lekarza w innej placówce. Taki formularz składa się samodzielnie lub przez swojego pracodawcę. Co więcej, już przy umawianiu wizyty otrzymujemy informację czy dana konsultacja lub wizyta będą darmowe w ramach naszego pakietu. Konsultanci infolinii po podaniu numeru PESEL, danych osobowych oraz informacji z ramienia jakiej firmy zostaliśmy zapisani do usług medycznych są w stanie zweryfikować dostępność usług.
Sposoby umawiania wizyt
W celu umówienia się na wizytę lekarską możemy skorzystać z trzech dróg. Pierwsza to kontakt z konsultantem telefonicznym, który poinformuje nas o dostępności lekarzy i zaproponuje najdogodniejszy termin wizyty. Drugą opcją jest bezpośrednia wizyta w placówce medycznej. Musimy jednak zrobić rozeznanie czy w danej siedzibie przyjmuje interesujący nas specjalista. Ostatnią formą rezerwacji wizyty jest internetowy portal pacjenta, w którym dowolnie możemy wybierać wizyty lekarskie, godziny, a także konkretnego lekarza.