Apple ukarano grzywną w wysokości 25 milionów euro. Grzywna dotyczyła zmniejszenia wydajności poprzez aktualizację oprogramowania.

Po tym, jak firma stojąca za popularnym testem wydajności Geekbench w 2017 roku udowodniła, że starsze modele iPhone’a zmniejszyły wydajność po aktualizacji (do iOS 10. 2.1), Apple przyznał, że tak właśnie było.

Według Apple’a nie był to ruch mający na celu stymulację zakupu nowego telefonu, ale zapobieganie nagłemu wyłączaniu się telefonu z uszkodzoną baterią w przypadku przeładowania. Ponadto praca ze zmniejszoną wydajnością poprawiłaby żywotność baterii.

Mimo to krytyka nie czekała, ponieważ użytkownicy nie zostali w żaden sposób poinformowani, że ten chwyt został przyjęty. Mianowicie, przejście na nową baterię może przywrócić wydajność i przez długi czas Apple oferował tańszą wymianę baterii na wiele telefonów.

25 milionów euro grzywny

Teraz francuska dyrekcja ds. konkurencji, konsumentów i zapobiegania oszustwom ukarała Apple za tę praktykę. Apple musi zapłacić kwotę 25 milionów euro.

Uzasadnienie stwierdza, że konsumenci nie zostali poinformowani, że aktualizacja do iOS 10. 2.1 i 11. 2 prawdopodobnie spowolniłaby urządzenie, a zatem Apple był winny poprzez pominięcie tej informacji.

Apple zatwierdziło grzywnę w wysokości 25 milionów euro, a także opublikuje miesięczny komunikat prasowy na swojej stronie internetowej.

Stało się opcjonalne.

W najnowszych aktualizacjach systemu iOS firma Apple wybrała opcję opcjonalną dla użytkownika, jeśli wydajność ma zostać zmniejszona, aby wydłużyć żywotność baterii i zapobiec nagłym przerwom.

Jeśli nie chcesz, aby Apple zmniejszało wydajność starszego iPhone’a, przejdź do Ustawienia> Bateria> Tryb baterii i sprawdź komunikat w sekcji Maksymalna pojemność.

Jeśli bateria „nie jest w stanie zapewnić wymaganej wydajności”, a zatem telefon został zdegradowany, możesz nacisnąć Wyłącz, jeśli chcesz, aby telefon działał jak poprzednio, ale wtedy ma niższą żywotność baterii i ryzyko nagłego wyłączenia w przypadku przeciążenia.