Dostęp naturalnego światła do wnętrza pomieszczenia jest bardzo ważnym elementem każdego domu i miejsca pracy. Jeszcze ważniejsza jest jednak kontrola nad jego poziomem, która pozwala na ograniczanie nagrzewania się pomieszczeń i zwiększenie prywatności. Świetną metodą regulacji są żaluzje drewniane, które posiadają jednak wiele rodzajów. Czym się różnią i jak wpływa to na ich wybór? Warto się temu przyjrzeć, aby ułatwić sobie zakup.

Żaluzje drewniane – jakie są ich rodzaje?

Na rynku można spotkać się z trzema rodzajami żaluzji drewnianych, które wiążą się z ich konstrukcją. Oczywiście oprócz tego jest wiele opcji, które różnią się pod kątem designu, jednak nie wpływają one już zasadniczo na ich funkcjonalność.

Jakie rodzaje wyróżniamy?

  • Pionowe – jest to model podwieszany, który montowany jest na szynie bądź karniszu. Pozwala na rotację o 180 stopni, przez co bardzo łatwo o personalizację. Stosowany jest zarówno w warunkach domowych, jak i biurowych, będąc uniwersalnym rozwiązaniem. Czasem jest również używany jako oddzielenie przestrzeni, zastępując w pewien sposób drzwi. Jest to możliwe poprzez łatwe przesuwanie go w dowolny bok.
  • Poziome – to kolejne rozwiązania podwieszane, które mogą być montowane na ścianie, suficie, jak i w samej ramie okna. Czasem instaluje się również specjalną żyłkę, która pomaga w przyleganiu żaluzji do okna. Warto pamiętać, że nie powinno się montować w oknie opcji z lamelami o szerokości powyżej 25 mm z racji na ich ciężar.
  • Fasadowe – to opcje zewnętrzne, które jeszcze lepiej chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń, gdyż same nie oddają ciepła do wnętrza. Posiadają szerokie możliwości regulacyjne, a nawet specjalne systemy, które same wpływają na kąt lameli, biorąc pod uwagę warunki pogodowe.

Wybór rodzaju będzie zależny przede wszystkim od przeznaczenia – opcje pionowe dostarczają największej uniwersalności, jednak czasem lepiej zaprezentują się wersje poziome. Żaluzje fasadowe to ciekawa propozycja dla wszystkich, dla których ważna jest minimalizacja stopnia nagrzewania.

Jakie zalety mają żaluzje drewniane?

Choć rodzajów nie brakuje, każdy z nich przejawia wspólne korzyści, które zapraszają od lat. Co charakteryzuje żaluzje drewniane?

  • Wyjątkowy design – drewno to materiał, który od zawsze kojarzy się z elegancją, a zarazem domową nutą. Cechują się minimalizmem, który jest dostępny w szerokiej gamie odcieni. Oczywiście nie bez znaczenia ma też gra świateł, która wynika z przenikania promieni przez dowolnie ułożone lamele.
  • Trwałość na lata – drewno i specjalne preparaty do jego stosowania pozwalają cieszyć się trwałością żaluzji na wiele lat. Promienie słoneczne nie wpływają tutaj na odbarwienie, jak to się dzieje w niektórych opcjach sztucznych. Modele te są również wyjątkowo wytrzymałe na pomniejsze uszkodzenia mechaniczne.
  • Funkcjonalność i personalizacja – żaluzje mogą być układane pod kątem, który najlepiej odpowiada potrzebom użytkownika.

W jakich aranżacjach się sprawdzą?

Drewniane żaluzje to opcja, która nie ma ograniczeń aranżacyjnych. Może wprowadzić zarówno elegancję, jak i przytulność, wpisując się wyjątkowo dobrze w szeroką gamę wnętrz. Dziś ich zastosowanie w modernistycznych, loftowych i minimalistycznych pomieszczeniach sprawia, że nabierają one wyjątkowego wydźwięku, przyciągając wzrok niejednej osoby.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)