Bezpieczeństwo w sieci jest zagadnieniem, które okazjonalnie wraca do debaty publicznej, kiedy ktoś zostanie okradziony lub zaszantażowany. Profilaktyki w tej kwestii nie promuje się zbyt nachalnie, więc warto jest edukować się na własną rękę i dowiedzieć się, w jaki sposób można zabezpieczyć swoją aktywność w internecie i dlaczego warto jest zdecydować się na usługi typu VPN.
Rzetelne i bezpieczne usługi VPN zawsze są niestety płatne, więc naturalnym odruchem będzie dla nas zapewne poszukanie darmowej alternatywy. Opcje mamy trzy i niestety wszystkie są obarczone pewnymi wadami. Swoje darmowe VPN udostępnia przeglądarka internetowa Opera, ale bezpłatność wiąże się niestety z bardzo powolnym działaniem, które niejednokrotnie wystawi naszą cierpliwość na próbę. Jeśli chcemy tylko sprawdzić informacje na stronie, która nie jest rozbudowana, ale wiemy, że zbiera nasze dane, to z takiego VPN spokojnie możemy skorzystać.
Inną opcją jest skorzystanie z serwera proxy. W internecie jest mnóstwo takich ofert, ale mają one dwie ogromne wręcz wady: pierwszą jest wspomniany już czas działania, który bywa absurdalnie wręcz długi, a drugą skrajny brak bezpieczeństwa – połączenia przez serwer proxy nie są jakkolwiek zabezpieczone, co oznacza mniej więcej tyle, że jesteśmy zagrożeni podczas przeglądania internetu i kategorycznie nie powinniśmy gdziekolwiek się wtedy logować, ponieważ osoby niepożądane mogą z dziecinną wręcz łatwością wykraść nasze dane logowania i sprawić nam duży problem.
Ostatnią opcją jest skorzystanie z sieci TOR, która zapewnia doskonałe szyfrowanie naszych połączeń, ale okryta jest również bardzo złą sławą. Dzięki dużemu stopniu anonimowości, TOR został upatrzony przez wszelkiego rodzaju dilerów narkotyków i innych ludzi spod ciemnej gwiazdy i choć istnieją w internecie ruchy chcące odczarować złą sławę TOR i promować ideę bezpiecznego i anonimowego internetu, nie oznacza to, że obecnie sieć ta nie kojarzy się źle i niejednokrotnie korzystanie z niej może wręcz zwracać uwagę wszelkiego rodzaju służb.
VPN, czyli wirtualna sieć prywatna, jest jedynym dostępnym narzędziem, które umożliwia nam uzyskanie anonimowości w sieci, a także pozwala na zabezpieczenie naszego połączenia z internetem. Sposób działania VPN jest bardzo prosty i przywodzi na myśl coś w rodzaju pośrednika: wysyłamy dane z naszego urządzenia, VPN je przechwytuje i odsyła w miejsce przeznaczenia. W ten sposób serwer, który odbiera dane, widzi jedynie adres IP serwera VPN, a po naszym urządzeniu nie ma dosłownie żadnego śladu – w ten sposób wirtualna sieć prywatna zapewnia nam anonimowość.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i prywatność, chodzi tutaj przede wszystkim o najwyższe standardy szyfrowania, jakimi VPN zabezpiecza nasze połączenia. Mowa tutaj o standardach AES-256 i AES-128, które są powszechnie używane w wojskowości i uznawane za będące nie do złamania. Podobnych standardów używa się na przykład w amerykańskiej armii, więc możemy tutaj mówić o gwarancji bezpieczeństwa.
Koszty VPN nie są szczególnie wygórowane – abonament dobrej usługi zamyka się w kwocie kilkudziesięciu złotych miesięcznie, więc faktyczne koszty będą oznaczać zazwyczaj po prostu konieczność podwojenia rachunków za internet.