Czy rzeczywiście komputery są nam niezbędne w dzisiejszym świecie? Myślimy, że jest to pytanie, na które odpowiedź dla wielu, a w zasadzie, dla większości z nas jest oczywista. Dotychczas komputery pomagały nam dorosłym w pracy, z kolei dla dzieci stanowiły niezbędny standard wyposażenia pokoju.

Trudno jest znaleźć taką dziedzinę, która nie zostałaby jeszcze skomputeryzowana. W pracy biurowej komputery są oczywiście niezbędne. To na nich zapisywane są wszystkie informacje i to z ich pomocą tworzymy najpotrzebniejsze dokumenty dnia codziennego. Każda firma ma także księgowego, któremu komputery pomogły w ogromnym stopniu usprawnić jego pracę. W dzisiejszych czasach może on prowadzić ewidencję księgową z wykorzystaniem programów komputerowych. Praca architekta, także wydaję się prawie niemożliwa bez udziału PC. Oczywiście mógłby on projektować w szkicowniku. Jednak porównanie dokładności i precyzji projektów ze szkicownika, z tymi, które są tworzone w przeznaczonych do tego programach, z których korzystanie umożliwiają nam właśnie komputery, jest po prostu słabe. Idąc dalej, oczywiście dziennikarze, programiści, fotografowie, informatycy – ich życie zawodowe bez użycia tej cudownej maszyny, byłoby raczej marne w skutkach.

Czy komputery są dla nas ratunkiem w pandemii?

Wyżej pisaliśmy o tym, jak bardzo komputery były nam potrzebne w życiu codziennym i zawodowym, mniej więcej rok temu. Po czym wybucha pandemia. Wówczas te właśnie komputery, bez których już wcześniej, w naszym życiu nie dałoby się obejść, dziś, wydają się doprawdy konieczne i jak najbardziej niezbędne.

Bardzo duża część wszelakich branży była zmuszona przenieść swoja działalność do domu. Tak często zresztą słyszymy w ostatnim czasie sformułowanie ‘home office’. Ludzie są dziś zmuszeni do pracy we własnych czterech ścianach i ich najlepszym przyjacielem w ówczesnej pracy jest właśnie komputer. Wcześniej można było mówić, że usprawnił naszą pracę, pozwolił zaoszczędzić czas i tak dalej. Naturalnie w samych superlatywach. Jednak dzisiaj nabrał on jeszcze większej mocy i jeszcze silniejszego znaczenia, bowiem to dzięki niemu możemy wykonywać swoje zadania i otrzymywać za nie wynagrodzenie.

Praca z domu? Obecnie to norma

W czasach pandemii oczywiście nie możemy pójść do firmy i wykonać swojej pracy. Możemy jednak przyjąć mailowo zlecenie od szefa, sporządzić je na komputerze i odesłać. Komputery umożliwiają nam też wideokonferencje, na których możemy informować pracowników o efektach wykonanej przez nich pracy, jak i analizować obecną sytuację firmy. Spójrzmy także w kierunku edukacji. Gdyby nie komputeryzacja, niemożliwym stałoby się przekazywanie wiedzy w ówczesnym czasie. Z drugiej strony, tak samo niemożliwym wydaję się w okresie pandemii całkowicie zaprzestanie przekazywania wiedzy. Jednak tym nie musimy się martwić. Komputery umożliwiają prowadzenie zajęć online, co całkiem dobrze się sprawdza.