Ręczniki, to rzeczy bez których trudno nam byłoby się obejść podczas zabiegów higienicznych. Pierwsze ręczniki produkowane były w Turcji. Wytwarzano je głównie z lnu, bawełny, a nawet jedwabiu. Tradycyjne ręczniki tureckie są wzorzyste, kolorowe, lekkie, chłonne i szybkoschnące. Posiadają frędzelki i są wąskie. W tradycji tureckiej ręczniki używane były tylko przed wielkimi uroczystościami. Przy czym inny ręcznik używany był do wycierania głowy, a jeszcze inny do ramion, bioder i nóg.

Jak ogólnie można scharakteryzować ten przedmiot codziennego użytku? Ręcznik jest materiałem chłonącym wodę i służącym do wycierania ciała. Może być wykonany z tkaniny lub papieru. Podstawowym materiałem do produkcji jest bawełna lub tworzywo syntetyczne.

Ręczniki, które goszczą obecnie w naszych domach zostały wynalezione w osiemnastym wieku. I na początku były bardzo drogie, a zwłaszcza te kąpielowe. Lecz wraz z rozpoczęciem masowej produkcji ich cena spadła. W dwudziestym wieku produkowane były ręczniki z frote, lecz nie zawsze zdawały egzamin, bo nie były dostatecznie chłonne. Obecnie mamy w swoich domach różnorodne ręczniki wykonane z różnych materiałów.

Współcześnie ręczniki są stałą rzeczą w naszych domach. Nie wyobrażamy sobie łazienek bez obecności ręczników. Jak i kuchni bez obecności ręczniczków materiałowych, czy papierowych. Ręczniki zabieramy ze sobą wychodząc na basen, jadąc na plażę, czy nawet na piknik. Można powiedzieć, że są one wszechobecne w naszym życiu.

W dwudziestym pierwszym wieku ręczniki produkowane są z różnych materiałów, w różnych kolorach i wzorach, oraz w różnych rozmiarach i o różnej grubości. Małe do twarzy i rąk, oraz duże ręczniki do kąpieli.

Duże ręczniki kąpielowe spełniają czasem rolę płaszcza kąpielowego. Wygląda to tak, że osoba przepasana jest ręcznikiem w biodrach, gdy na przykład idzie na basen, albo udaje się do sauny. W naszej kulturze obecność ręcznika kąpielowego na ciele sprawia, że osoba taka nie zostaje postrzegana, jako osoba naga. I nikt nie uważa tego za coś niestosownego, lecz za rzecz jak najbardziej normalną.

Produkowane obecnie ręczniki są tak kolorowe i wzorzyste, że mogą z powodzeniem stanowić dekorację łazienki i służyć np. do przykrycia pralki. Wszystkie z nich są miękkie i dobrze chłonące wodę dzięki temu, że są wykonane w technologii ultrasoft.