Nowa konstrukcja wymaga często poświęcenia ze strony wszystkich, po kolei ogniw łańcucha projektowego. Nowa konstrukcja to nowy wygląd dla miasta, wsi lub każdego innego miejsca. Raz konsekwencją jest utrata miejsca. Innym razem owo miejsce ozdabia krajobraz.

Żeby było ładnie domostwo trzeba wykończyć. Paleta możliwości jest znaczna. Ściany, sufity i podłogi wymagają szczególnej uwagi. Do wykończenia podłogi ostatnim pociągnięciem pędzla jest listwa przy podłodze. Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były niezwykle listwy przypodłogowe drewniane. Jak to w życiu. Wszystko się zmienia. Ludzie lubią różnorodność i lubią być zaskakiwani.

Dlatego tak wielkim i niegasnącym powodzeniem cieszą się od niedawna zaproponowane szerokiemu spektrum użytkowników listwy z innego materiału, który jednak jest sztandarowym materiałem naszych czasów. Nie na próżno mówi się o schyłku XX i początkach XXI wieku — epoka plastiku. Dlatego listwy przypodłogowe poliuretanowe są tak chętnie stosowane przez fachowców i wybierane przez inwestorów z powodu wyglądu i ceny.

Zanim jednak zaczniemy się martwić zastanówmy się, czy warto, czy nie przyniesie to więcej złych skutków. Wszystko bowiem trzeba ważyć w swej świadomości i przykładać wagę do każdej decyzji. Wykończenie podłogi zależy od użytego materiału. Jeśli na podłodze zastosowano terakotę, do wykończenia obrzeży potrzebne będą listwy przypodłogowe do płytek. Wtedy wszystko będzie zgrane i zgrabne.

Kiedy chcesz zostać fachowcem od wykończeń łatwo dostać wsparcie. Z jakiego kierunku jeszcze nie wiadomo. Czasem trzeba pomóc szczęściu. Nauka zwykle trwa dość długo, jednak w myśl przysłowia, że uczymy się przez całe życie trzeba zbierać doświadczenia po drodze. Szkoła ma wytyczyć główny kierunek i dać podstawy. W praktyce już trzeba się nauczyć jak zakładać sprawnie i bezawaryjnie listwy przypodłogowe Montaż to ważny element zamykający ten cykl prac.

Niestety rzeczywistość i codzienność każdego z nas nie jest wcale taka prosta i świetlaną. Zdarzają się wpadki. I trudno uniknąć pomyłek. Jednak trzeba się nauczyć tolerancji na niepowodzenia. Własne i cudze. Inaczej albo dostaniemy wrzodów żołądka, albo wszystko będziemy musieli robić sami.