Choć coraz częściej korzystamy z przenośnych urządzeń elektronicznych jak telefony, tablety monitory stacjonarne nadal są w cenie, popularne. Dobry monitor jest niezbędny do pracy biurowej. Duże wymagania wobec monitorów mają gracze gier komputerowych. Natomiast amatorzy rozrywki serialowej i filmowej także docenią jakość obrazu dobrego monitora. Jaki monitor wybrać, aby spełniał indywidualne wymagania użytkownika?

Wybór monitora – kluczowe parametry

To, jaki monitor postawimy na swoim biurku zależy od tego, do czego go potrzebujemy. Aby móc znaleźć najlepszy monitor musimy dokładnie przyjrzeć się następującym parametrom kupowanego sprzętu: rozdzielczość, wielkość, jasność, typ panelu monitora, dobrze gdyby monitor miał też opcję zredukowanego migotania i był wyposażony w filtr światła niebieskiego.

Jaka rozdzielczość najlepsza

Rozdzielczość odpowiedzialna jest za dokładność i szczegółowość obrazu, co ma szczególne znaczenie przypadku prac graficznych, nad obróbką obrazu czy zdjęć. Wysoka rozdzielczość najlepiej współgra z monitorami o dużych przekątnych. Taka kombinacja znacznie ułatwia pracę nad obrazem, bo duża przekątna powiększa obszar roboczy, rozdzielność zapewnia szczegółowy widoku, więc praca jest bardziej precyzyjna. Ale, jeśli nie potrzebujemy tak dobrej rozdzielczości, wystarczy nam standardowy typ Full HD. W tych warunkach optymalną przekątną ekranu będzie od 21 do 24 cali. Ranking monitorów zebrał ciekawe propozycje takiego sprzętu.

Kluczowy panel monitora

Jeśli chodzi o panele monitora, do wybory mamy błyszczący lub matowy. Ten pierwszy oferuje lepszą jakość, ale matowy może okazać się w praktyce lepszym rozwiązaniem do pracy i rozrywki bo nie odbija się z nim światło. Matowy panel do dobry wybór, jeśli monitor ma służyć do oglądania filmów czy przeglądania internetu.

Kolejną ważną kwestią przy wyborze monitora jest typ jego matrycy: TN czy IPS. Najlepszy monitor do grania będzie miał matrycę TN. Jej największym atutem jest szybki czas reakcji. Gracze doceniają TN także za częstotliwość odświeżania 75 Hz. Dzięki temu podczas grania dynamiczne sceny są wyświetlane z niemal perfekcyjną płynnością, co dla graczy jest kluczową cechą matrycy. Ranking monitorów pomoże Ci znaleźć idealny dla Ciebie monitor.

Co jeszcze?

Najlepszy monitor to taki, który zapewnia komfort pracy i odpowiednią jakość wrażeń wizualnych. To może być osiągnięte dzięki odpowiedniej jasności sprzętu, nie niższej niż 250cd/m².

Kliknij i sprawdź ranking monitorów https://najlepszy-ranking.pl/ranking-monitorow/