Zdrowe, lśniące włosy to podstawowa sprawa dla wszystkich osób dbających o swój wygląd. W drogeriach znajdziemy mnóstwo kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Wiele pań korzysta także z naturalnych produktów przygotowywanych w domu. Doskonałym pomysłem na to, jak poprawić stan swoich włosów, może być własnoręcznie przygotowana mgiełka. Do jej sporządzenia potrzebne są dwa niedrogie składniki, którymi są ocet jabłkowy oraz olejek z drzewa herbacianego.

OCET JABŁKOWY

Ocet jabłkowy pokrywa włosy domykając łuski, dzięki czemu stają się one gładkie i lśniące. Zdarza się, że po kilku pierwszych użyciach włosy mogą wydawać się ciężkie – po dłuższym stosowaniu zwykle wracają do normy. Ocet posiada dość mocny zapach, jednak ulatnia się on dosłownie po kilku minutach. Butelka octu jabłkowego to koszt kilkunastu złotych.

OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

Olejek z drzewa herbacianego doskonale odżywia włosy i skórę głowy. Zwalcza wirusy, bakterie, grzyby, jest szczególnie polecany osobom, które zmagają się z łupieżem oraz łojotokowym zapaleniem skóry. Posiada bardzo intensywny “korzenny” zapach, jednak ulatnia się on dość szybko. Buteleczka olejku o pojemności 10 ml kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, bez problemu można kupić go w aptekach czy sklepach ze zdrową żywnością.

MGIEŁKA – JAK WYKONAĆ I W JAKI SPOSÓB JEJ UŻYWAĆ

Aby wykonać domową mgiełkę, należy do szklanki przegotowanej, letniej wody dodać łyżkę octu jabłkowego i 5 kropel olejku z drzewa herbacianego, a mieszankę przelać do pojemnika w rozpylaczu. Najlepsze do tego celu są spryskiwacze fryzjerskie, które rozpylają bardzo drobną mgiełkę. Ilość octu i olejku może być zwiększona, należy jednak obserwować stan włosów po ich użyciu. Warto zrobić wcześniej próby uczuleniowe, to znaczy posmarować niewielki obszar skóry osobno olejkiem i octem – brak reakcji oznacza, że nasze ciało dobrze toleruje te składniki.

Wilgotne włosy należy spryskiwać mgiełką 1-2 razy w tygodniu i pozostawić do wyschnięcia. Przed użyciem trzeba pamiętać o tym, aby wstrząsnąć płynem, ponieważ olejek wytrąca się z wody. Mgiełka nie wymaga spłukiwania, a jej mocny zapach utrzymuje się na włosach jedynie kilka minut. Podczas spryskiwania trzeba pamiętać o ochronie ubrania, ponieważ ocet i olejek mogą zostawiać trwałe ślady na tkaninach.