Nazewnictwo niektórych urządzeń brzmi dla nas obco i zwyczajnie może odstraszać. Słysząc nazwę strugarko grubościówka sami zaczynamy się zastanawiam co to w ogóle jest i do czego może służyć. Pierwsza myśl to urządzenie do obrabiania jakiegoś materiału, prawdopodobnie drewna, ponieważ stopy metali z pewnością wymagają ciężkiego osprzętu.

Jak się okazało, strugarko grubościówki to nic innego, jak maszyny które pozwalają na obróbkę drewna bez względu na jego twardość, mające na celu przeprowadzenie precyzyjnego cięcia. Ich wyższość nad pozostałymi urządzeniami wykorzystywanymi w tartakach oraz zakładach stolarskich, to fakt, że łączą w sobie funkcję kilku maszyn. Nowoczesne strugarko-grubościówki są na tyle uniwersalne, że śmiało mogą zastąpić strugarki, wyrówniarki, grubiarki, pilarki oraz frezarki. Są to urządzenia, które cechują się precyzją. Wielkość maszyn sprawia, że użytkownicy mogą spodziewać się stabilności swojej pracy. Maszyny posiadają odpowiednie certyfikaty dopuszczające je do użytku, które pozwalają zapoznać się z jakimi normami europejskimi oraz normami bezpieczeństwa zostały wyprodukowane. Mimo potężnych obrotów pił, które zamontowanie są na wale, wiele nowoczesnych urządzeń tego typu charakteryzuje się cichą pracą. Nie dochodzi również do żadnych rezonansów i wibracji, które mogłyby zaprzepaści precyzyjność piłowanych powierzchni.

Strugarko-grubościówki nie tylko dokonują cięć w linii prostej. Możemy w nich ustawiać pracę tarcz pod kątem od kąta prostego do czterdziestu pięciu stopni. Wybierając urządzenie do swojego warsztatu zwróćmy uwagę na osłonę głowicy w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, komplet noży oraz zapasowy wał do ostrzy wraz z tulejami dystansowymi. Sprawdźmy czy maszyna posiada wyłącznik bezpieczeństwa oraz w jaki sposób następuje podanie i odbiór drewna. A także czy strugarko-grubościówka posiada stół do załadunku oraz jaka jest moc urządzenia. Jeżeli chcemy zoptymalizować swoją pracę możemy również dopytać producenta o inne akcesoria takie jak chociażby dodatkowy odciąg wiórów czy przyrząd do ustawienia noży. W ten sposób co jakiś czas możemy ulepszać naszą maszynę.