Od lat działalność wielu osób (zwłaszcza dietetyków) koncentruje się na wynajdywaniu nowych i zarazem skutecznych sposobów na odchudzanie. Już teraz do wyboru jest ich całe mnóstwo. 

Każdego roku ta lista zostaje jednak wzbogacona o nowe metody, często zupełnie niekonwencjonalne. Jedna z tych ciekawszych polega na spożywaniu dużych ilości oleju kokosowego. 

Czy zatem olej kokosowy naprawdę może okazać się sprzymierzeńcem w walce z nadwagą?

Czy warto po niego sięgnąć, ażeby jeszcze lepiej zadbać o swoją sylwetkę?

Czy olej kokosowy wspomaga odchudzanie?

Jak możemy się dowiedzieć z portalu https://doktorfit.edu.pl/olej-kokosowy/ cała moc oleju kokosowego wynika z występujących w nim kwasów tłuszczowych. Są to kwasy średniołańcuchowe. 

Organizm trawi je zupełnie inaczej od tych długołańcuchowych czy krótkołańcuchowych.

Biorąc pod uwagę metodę rozkładu związków, takim kwasom bliżej nawet do węglowodanów niżeli tłuszczy. 

Nie są więc aż tak szybko przetwarzane w tkankę tłuszczową jak tłuszcz pochodzący z wypieków, słodyczy czy mięsa. 

Kwasy średniołańcuchowe bardzo szybko trafiają do wątroby, gdzie są przetwarzane bezpośrednio w energię. To dlatego olej kokosowy jest głównym składnikiem kawy kuloodpornej. 

To właśnie dzięki niemu może ona zastąpić normalny posiłek. Z uwagi na to, że będą w niej występować głównie kwasy średniołańcuchowe, bardzo szybko wprowadzi ona do organizmu dodatkową porcję energii, którą człowiek będzie potem powoli zużytkowywać. 

Tłuszcze są nawet lepszym paliwem niżeli węglowodany. Sycą bowiem na dłużej, dzięki czemu po takim śniadaniu składającym się z oleju kokosowego człowiek jeszcze przez kilka godzin totalnie nie odczuwa głodu.

Olej kokosowy w jakimś stopniu będzie więc wspomagać odchudzanie, ale nie można wierzyć w to, że tylko dzięki niemu waga nagle sama zacznie spadać. Najważniejszy jest ogólny bilans kalorii. 

Jeżeli ktoś je więcej niżeli wynosi jego dzienne zapotrzebowanie, logicznie rzecz biorąc będzie tyć, nawet jeśli w jego diecie pojawi się spora ilość oleju kokosowego. 

Najpierw trzeba zadbać o podstawy. Dopiero potem można wspomagać się dodatkowymi metodami odchudzającymi.

Właściwości zdrowotne oleju kokosowego:

  • Łagodzi problemy skórne
  • Wspomaga odchudzanie
  • Zapobiega chorobom serca
  • Poprawia trawienie