Osocze bogatopłytkowe cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, pierwotnie celebrytek i gwiazd, a obecnie także wśród wszystkich klientek gabinetów medycyny estetycznej. Nic dziwnego, to mało inwazyjny zabieg, który niesie ze sobą spektakularne efekty. Rezultatem jest maksymalnie odżywiona i odmłodzona skóra, a także pobudzenie procesów regeneracyjnych.
Na czym polega zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?
Metoda ta (nazywana także wampirzym liftingiem) polega na pobraniu krwi od pacjenta, a następnie jej odwirowaniu i separacji osocza w specjalnym urządzeniu. W ten sposób otrzymuje się koncentrat, który zawiera płytki krwi w niewielkiej ilości osocza. Te z kolei zawierają ponad 60 substancji aktywnych, takich jak czynniki wzrostu, które są niezbędne do przebudowy i regeneracji tkanek. Tak przygotowanie osocze bogatopłytkowe podawane jest śródskórnie za pomocą serii nakłuć.
Wskazania do zabiegu
Osocze bogatopłytkowe można stosować w celu samej profilaktyki przeciwstarzeniowej, jednak istnieje kilka szczególnych wskazań do zabiegu:
- szara, zmęczona i ziemista cera,
- widoczne zmarszczki i bruzdy,
- przebarwienia potrądzikowe i pozapalne,
- cera wymagająca rewitalizacji i intensywnego odmłodzenia,
- utrata jędrności oraz elastyczności skóry.
Przebieg zabiegu
Procedura zabiegowa trwa około godziny. Przed wykonaniem iniekcji, wykwalifikowany specjalista pobiera od pacjenta około 8 ml krwi. Następnie za pomocą wirówki oddziela erytrocyty. Kolejno do uzyskanego osocza dodawany jest czynnik, który aktywuje trombocyty do produkcji cytokin. W tym celu stosuje się zazwyczaj trombinę albo chlorek wapnia.
Zabieg z tak przygotowanym koncentratem przeprowadza się na zasadzie wolumetrii lub mezoterapii igłowej. W przypadku tej drugiej preparat wstrzykiwany jest bezpośrednio do skóry zwykle na całej powierzchni twarzy lub na określonym obszarze, który wymaga rewitalizacji. Wolumetria zakłada jego iniekcję liniowo wzdłuż zmarszczek. Wykonywane jest to na zasadzie modelowania konturów twarzy.
Efekty
Osocze bogatopłytkowe zawiera w swoim składzie czynniki wzrostu, które wykazują udowodnione i skuteczne dobroczynne właściwości. Nie tylko stymulują fibroblasty i komórki macierzyste do produkcji kolagenu i elastyny (a więc białek odpowiedzialnych za młodzieńczą kondycję skóry), ale także odpowiadają za lepsze jakościowo połączenia międzykomórkowe i poprawę mikrokrążenia. Ponadto, z racji autologicznego pochodzenia osocza, nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej w przypadku jego stosowania. Zabieg z wykorzystaniem osocza niesie ze sobą dobroczynne działanie na skórę w postaci:
- rewitalizacji cery,
- pobudzenia fibroblastów do syntezy włókien kolagenowych oraz elastyny,
- poprawa gęstości i faktury skóry,
- tworzenie się nowych naczyń krwionośnych,
- odżywienie i dotlenienie skóry,
- odmłodzenie i przebudowa komórek skóry.
Przeciwwskazania do zabiegu
Mimo, że zabieg wykorzystuje w pełni naturalny i względnie bezpieczny preparat, to jednak istnieje kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu:
- choroby autoimmunologiczne,
- schorzenia krwi z nieprawidłową funkcją lub liczbą płytek,
- nowotwory,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- alergia na nikiel lub chrom,
- opryszczka w fazie aktywnej,
- uszkodzenie lub zakażenie w miejscu zabiegowym,
- przyjmowanie leków przeciwpłytkowych oraz przeciwzakrzepowych,
- ciąża, a także okres karmienia piersią.
Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego tak naprawdę nie ma ograniczeń wiekowych. Polecany jest zarówno osobom młodym (pełnoletnim), jak i posiadaczkom cery dojrzałej. To doskonały sposób, aby odsunąć w czasie pojawienie się pierwszych oznak starzenia, a także zredukować już istniejące.
Więcej o osoczu bogatopłytkowym przeczytasz na stronie https://qcl.pl.