W czasach współczesnych pragniemy być szczupli, gdyż wówczas wyglądamy o wiele młodziej. A także czujemy się lekko i jesteśmy pewniejsi siebie w każdej sytuacji. Lecz nie zawsze tak było. Kilka wieków temu nadwaga była symbolem statusu i uchodziła za okaz zdrowia i dobrobytu. Dziś wiemy, że nadwaga, a tym bardziej otyłość są przyczyną wielu chorób i znacznie skracają życie.

Przyczyny otyłości

Otyłość powstaje najczęściej w skutek przekarmienia. Tak bywa w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych. Przyswajamy zbyt dużą wartość energetyczną pożywienia w stosunku do zapotrzebowania naszego organizmu. A gdy jeszcze dojdzie do tego brak aktywności ruchowej, to już zupełna tragedia.

Również czynniki genetyczne mogą mieć wpływ na rozwój otyłości. Ponieważ istnieją genetycznie uwarunkowane zespoły chorobowe, w których dochodzi do nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej w ciele człowieka.

Mogą się zdarzyć także mutacje jedno genowe, które prowadzą do rozwoju olbrzymiej otyłości. Jest też tak, że do otyłości przyczyniają się mutacje wielu genów. Dotyczą one np. genów związanych z regulacją pobierania energii z pożywienia, jak i poziomem podstawowej przemiany materii, dojrzewaniem komórek tkanki tłuszczowej, aktywnością enzymów odpowiedzialnych za gospodarkę węglowodanową i tłuszczową.

Przyczyną nadwagi są czasem czynniki psychologiczne. Zaburzenie nastroju, depresja, nerwica mogą prowadzić do zajadania smutku, przygnębienia i nerwów.

Do otyłości przyczyniają się również czynniki farmaceutyczne. A więc niektóre leki, jak: leki antydepresyjne, leki przeciwlękowe, leki neurologiczne, leki przeciwpadaczkowe.

Do wzrostu wagi ciała przyczyniają się czynniki środowiskowe. Nieograniczony dostęp do żywności sprawia, że znacznie wzrasta konsumpcja. Jak i wzrosła wartość energetyczna pokarmów, który jest ubogi w najbardziej potrzebne dla organizmu człowieka składniki, jak: błonnik, sole mineralne i witaminy.

Metody leczenia otyłości

Różne są metody leczenia otyłości, lecz zawsze efekt końcowy zależy od nas samych. Od naszej determinacji, systematyczności i samozaparcia.

Do medycznych sposobów leczenia należy:

  • leczenie dietetyczne
  • leczenie chirurgiczne
  • leczenie farmakologiczne
  • terapia behawioralne
  • zmiana nawyków żywieniowych
  • zmiana stylu życia