Alkoholizm to choroba, która powoduje mnóstwo problemów – nie tylko w życiu rodzinnym i zawodowym, ale także zdrowotnych. Niestety, picie alkoholu w polskiej kulturze jest dość mocno zakorzenione, co sprawia, że profilaktyka i leczenie choroby alkoholowej są znacznie utrudnione przez społeczne przyzwolenie na nadużywanie napojów wyskokowych.

Czym jest alkoholizm?

Ciężko jest jednoznacznie zdefiniować alkoholizm. Można uznać, że jest on postępującą, chroniczną chorobą, która charakteryzuje się uzależnieniem od alkoholu, a także skutkuje patologicznymi zmianami w narządach wewnętrznych i psychice człowieka. Uzależnienie od alkoholu jest stanem, który odbiera choremu zdolność decydowania o sobie i możliwości logicznego myślenia. Osoby uzależnione od alkoholu rezygnują z kontaktu z innymi ludźmi, pielęgnując jedynie te znajomości, które pozwalają im dalej zatracać się w nałogu. Alkoholicy wykazują także tendencje do manipulowania innymi, a także zaciętego bronienia swoich decyzji – prowadzących głównie do dalszego spożywania. Pomimo tego, że osoby uzależnione w trakcie choroby alkoholowej wciąż mają przebłyski świadomości, wciąż wymyślają kolejne argumenty za sięganiem po kieliszek.

Detoks alkoholowy – pierwszy krok do wyzdrowienia

Alkoholicy, którzy zdali sobie sprawę ze swojego problemu i chcą zgłosić się na terapię, muszą przejść detoks, najlepiej pod opieką wykwalifikowanego personelu w ośrodku leczenia uzależnień. Jest to proces, którego zadaniem jest wypłukanie toksyn z organizmu, uzupełnienie elektrolitów i płynów, a także złagodzenie skutków odstawienia, która potrafią być bardzo silne. Detoksu pod żadnym pozorem nie powinno się odbywać w warunkach domowych – dolegliwości mogą być dla chorego na tyle uciążliwe, że zrezygnuje on z dalszego odtruwania i wróci do nałogu. U chorego w trakcie detoksu mogą pojawić się niepokój, wymioty, zaburzenia świadomości, biegunka, omamy, drażliwość i lęki. Jeśli chodzi o leczenie alkoholizmu, to właśnie detoks jest pierwszym krokiem do wyzdrowienia. Wykwalifikowany personel może złagodzić jego objawy poprzez podanie odpowiednich leków nasennych, przeciwlękowych, przeciwbólowych czy uspokajających.

Jakie czynniki wpływają na alkoholizm?

Na rozwój alkoholizmu wpływ może mieć niewątpliwie mnóstwo czynników. Niemniej jednak można stwierdzić ogólnie, że im więcej trudności emocjonalnych dotyka daną osobę, tym bardziej atrakcyjny może stać się dla niej alkohol. Uwarunkowania alkoholizmu dotyczą nie tylko samego pacjenta, ale także jego otoczenia. Zaliczyć do nich można aspekty:

  • psychologiczne,
  • genetyczne,
  • społeczno-ekonomiczne.

W trudnej sytuacji życiowej dla wielu osób alkohol staje się jedyną nadzieją, sposobem na ucieczkę od szarej codzienności. Nie bez powodu biedę od dawna uznaje się jako jedną z przyczyn alkoholizmu.

Cele terapii

Terapia alkoholowa ma za zadanie pokazanie osobie chorej, że życie bez alkoholu jest możliwe i może być piękne. Dzięki niej alkoholik wykształci w sobie umiejętności i narzędzia niezbędne do tego, by utrzymać abstynencję w dalszym życiu. Terapia opiera się również na sesjach z psychologiem – podczas nich alkoholik przepracuje kwestie, które skłaniają go do spożywania alkoholu.

Rozpoczęta w odpowiednim momencie terapia może zatrzymać negatywne skutki zdrowotne, które wywołuje nadmierne spożycie alkoholu. Pozwala także na zminimalizowanie szkód społecznych.