Co jakiś czas zadajesz sobie pewnie pytanie o swoją wartość. Nie chodzi tu oczywiście o wartość duchową czy społeczną, a po prostu o wartość finansową. Najczęściej takiej weryfikacji dokonuje za nas bank, sprawdzając naszą zdolność kredytową, gdy staramy się o kredyt. Bywa, że decyzja banku nas zaskakuje, często zdarza się, że przecenialiśmy swoją wartość. Równie często zdarza się, że jej nie doszacowaliśmy. Warto raz na jakiś czas sprawdzić swoje finanse.
Policz wartość swojego majątku. To bardzo proste. Wartość Twojego majątku to wszystko, co posiadasz, minus Twoje zobowiązania. Na kartce czy w Excelu tworzysz dwie rubryki. Z jednej strony wpisujesz to wszystko, co masz. Po tej stronie znajdzie się dom, samochód, inne nieruchomości, gotówka, środki zgromadzone na lokatach, kosztowne przedmioty. Oczywiście wszędzie wpisujesz kwoty. W przypadku gotówki to proste, nieco bardziej skomplikowane, gdy chcesz wpisać wartość nieruchomości lub auta. Te liczby warto sprawdzić. Zerknij na ogłoszenia lokalne. Na pewno znajdziesz tam domy podobne metrażem i stanem technicznym do Twojego.
Przyjmij średnie wartości. Podobnie w przypadku samochodu. Tu także pamiętaj o podaniu aktualnej wartości. Zauważyłeś już, że wartość Twojego majątku się zmienia? Na część tych zmian nie mamy żadnego wpływu. Samochód czy elektronika zawsze będą tracić z upływem czasu. Podobnie z nieruchomościami, gdzie ceny kształtuje rynek. Jest to jednak niewielka część. Pozostałe składowe: inwestycje, lokaty, oszczędności zależą tylko od nas.
Każda nasza decyzja związana z wydatkami ma wpływ na to, jak nasz majątek będzie wyglądał w przyszłości. Pora na drugą rubrykę. Tu wpisz wszystkie swoje zobowiązania. Wszystkie, czyli debet na karcie, pozostałe do spłaty kwoty kredytów, pożyczki od znajomych czy rodziny. Teraz już tylko odejmij aktywa od pasywów. Brawo, otrzymałeś kwotę, która jest wartością Twojego majątku. Jeśli zdecydujesz się od jutra rozpocząć nowe życie, sprzedasz wszystko co posiadasz i spłacisz długi, ile gotówki zostaje Ci w ręku? A może nic i jeszcze jesteś na minusie?
Jeśli analizę wykonujemy regularnie stosunkowo szybko zorientujemy się, jak nasz majątek zmienia się z upływem czasu. Pozwoli to na podejmowanie rozsądniejszych decyzji finansowych. Dodatkowo, systematyczne przeliczania dochodów z inwestycji być może skłoni nas do szukania nowych instrumentów finansowych, które posłużą do przechowywania naszych oszczędności.