Szukając dodatkowych środków finansowych na rozwój przedsiębiorstwa, warto rozważyć kilka różnych opcji, aby ostatecznie wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie. Do dyspozycji mamy szereg ofert finansowych, które dostępne są w różnej postaci.

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga posiadana dostępu do bieżących środków finansowych. Zarówno wtedy gdy pojawią się nie planowane wydatki, jak również wtedy, gdy będziemy mieli w planach kolejne inwestycje. Wśród wielu propozycji banków, znajdziemy szereg ofert które skierowane są do osób prowadzących własne firmy. Są wśród nich tradycyjne kredyty firmowe, kredyt inwestycyjne, kredyt odnawialny w rachunku firmowym czy też leasing.

Kredyt Firmowy w banku

Prowadząc jedno osobową działalność gospodarczą, bez większych przeszkód uzyskamy finansowanie w postaci kredytu firmowego. Musimy jednak posiadać odpowiednie dokumenty, dzięki którym bank będzie mógł nam udzielić takiego finansowania. Według najnowszych danych przedstawionych przez portal Banki24, co raz więcej banków decyduje się na udzielenie kredytu firmowego całkowicie online i bez konieczności odwiedzania placówki bankowej. Jedynie w przypadku podpisania umowy, konieczne może być jej podpisanie w obecności kuriera.

Jakie dokumenty będą jednak potrzebne, aby starać się o finansowanie w postaci bankowego kredytu firmowego? Niezbędny będzie oczywiście aktualny dowód osobisty. Ponadto koniecznie będzie przedstawienie rozliczenia PIT za rok ubiegły. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, banki bardzo często wymagają danych finansowych z KPiR (Księga Przychodów i Rzochodów) oraz wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej. W wielu przypadkach wymagane jest również zaświadczenie o nie zaleganiu w płatnościach składek ZUS i podatków w Urzędzie Skarbowym. Jeśli jesteśmy osobą prowadzącą działalność gospodarczą takie zaświadczenie możemy pobrać w w/w urzędach lub przez internet, jeśli posiadamy profil zaufany. Co raz częściej zamiast takich zaświadczeń, banki w zupełności zadowalają się wyciągiem z konta bankowego, na którym odnotowane są przelewy do ZUS i US.

Kredyt Odnawialny w rachunku

Posiadając konto bankowe i prowadząc własną firmę, warto złożyć wniosek o otwarcie kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym. Dzięki temu będziemy posiadali dostęp do dodatkowej gotówki w każdej dowolnej chwili. Jeśli spełnimy określone warunki banku, taki limit będzie mógł zostać automatycznie odnowiony po upływie 12 miesięcy. Najczęściej wystarczy zapewnić określone wpływy na konto, aby limit mógł zostać automatycznie odnowiony przez bank. Bez przesyłania dodatkowych, aktualnych zaświadczeń oraz dokumentów. Składając zatem jeden wniosek o kredyt odnawialny, zyskujemy źródło dodatkowego finansowania na nie ograniczony czas. Wysokość takiego limitu w rachunku, uzależniona jest od wysokości dochodów osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Inne formy finansowania działalności gospodarczej

Kredyt firmowy czy limit w rachunku to nie jedyne dostępne formy finansowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ciekawą opcją może być również karta kredytowa dla firm, dzięki której możemy finansować bieżące zakupy, zarówno dokonywane w hurtowniach, czy drogą internetowa. Co raz większą popularność zdobywa również  faktoring, którego atuty odkryją szczególnie te osoby, które stosują wydłużony termin płatności na fakturach. Dzięki usłudze faktoringu pieniądze możemy zyskać znacznie szybciej, nawet w ciągu 24 godzin od momentu przekazania faktury firmie faktoringowej, z którą zwiążemy się umową. Ponadto niemniej ciekawą opcją jest faktoring odwrotny czy mówiąc inaczej – faktoring zakupowy. Dzięki tej opcji, zakupy firmowe są finansowe przez firmę faktoringową, a my zwracamy pieniądze za zakup w późniejszym czasie.

Nie można również zapomnieć o leasingu, który może nam posłużyć nie tylko do sfinansowania zakupu samochodu osobowego czy dostawczego. Przedmiotem leasingu bardzo często jest również sprzęt budowlany czy medyczny, sprzęt komputerowy oraz IT czy nawet nieruchomości. W celu wyboru odpowiedniej firmy leasingowej, warto analizować aktualny ranking firm leasingowych: https://www.banki24.com.pl/leasing-ranking/, dzięki czemu będziemy mogli nawiązać długoletnią współpracę z rzetelną i zaufaną firmą.