Załóżmy, że chcesz zacząć korzystać z bitcoina i dołączyć do prężnie rozwijającej się społeczności posiadaczy kryptowalut. Bitcoiny można pozyskać na trzy sposoby: poprzez wydobycie (coraz mniej opłacalny sposób), kupno w kantorze lub na giełdzie kryptowalut. Pierwszym krokiem jest utworzenie własnego portfela. Do naszej dyspozycji pozostają portfele desktopowe (na komputery osobiste), przeglądarkowe, mobilne oraz sprzętowe (w formie przenośnego nośnika danych). Prywatny klucz będący reprezentacją wartości można także zapisać na kartce papieru z myślą o sprzedaży bitcoina w ciągu kilku lat.

Gdy już dysponujesz portfelem, czas na zakup kryptowaluty. Jeśli interesuje Cię aktywny handel oraz inwestycje krótkoterminowe, wybierz jedną z najpopularniejszych giełd walut wirtualnych. Jeśli chcesz pozyskać określoną ilość BTC i zachować tokeny na użytek własny, dobrym rozwiązaniem może być kantor online. Choć dla osób początkujących bitcoin może wydawać się bardzo skomplikowanym zagadnieniem, w gruncie rzeczy jest to prosta i logiczna koncepcja. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób poruszać się w tym nowym środowisku przeczytaj artykuł jak zacząć korzystać z bitcoina.

Warto rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie, ponieważ już teraz niektóre kraje postrzegają bitcoina jako pełnoprawny środek płatniczy (Szwajcaria, Japonia). W Polsce wraz z początkiem roku 2019 wprowadzono regulacje prawne w aspekcie opodatkowania handlu kryptowalutami.

Do czego służy Bitcoin?

Zamysłem twórcy było stworzenie niezależnego środka płatniczego, który będzie alternatywą dla tradycyjnych pieniędzy. Jest to twór całkowicie zdecentralizowany, który nie ma nad sobą żadnego nadzoru i kontroli. Wartość kryptowaluty opiera się na podaży oraz popycie ze strony użytkowników. Bitcoin ma zapewniać anonimowe i dyskretne transakcje w cyberprzestrzeni. Jego popularność jest już tak duża, że płatności kryptowalutowe wkroczyły także do świata codziennych płatności. Bitcoinem zapłacimy już w niektórych sklepach oraz restauracjach.

Bitcoin jako marka jest już mocno rozpoznawalny. Chyba każdy o nim słyszał. Gorzej sytuacja wygląda jeśli chodzi o zastosowanie ponieważ posługiwanie się tym środkiem płatniczym jest możliwe po opanowaniu nowych umiejętności. W gruncie rzeczy jest to łatwe, ale wymaga zaangażowania i poświęcenia czasu. Nie każdy ma na to ochotę.

Ile kosztuje Bitcoin?

Bitcoin ze względu na swój zdecentralizowany charakter jest mocno niestabilne. Dzienne notowania mogą się wahać nawet w zakresie 20% wartości. To niespotykane na rynku tradycyjnych instrumentów finansowych. Warto jednak uzmysłowić sobie zmiany długoterminowe: W roku 2010 za 10,000 BTC można było kupić… dwie duże pizze. W roku 2013 wartość sięgała już 100 dolarów i zaczęła szybko rosnąć do poziomu 1000 USD. Prawdziwy boom nastąpił w roku 2017 kiedy to notowania dobijały do granicy 20,000 USD. W ciągu ostatnich miesięcy, wartość jednego tokena BTC oscyluje w granicy 10,000 dolarów amerykańskich.