Jeżeli lubisz jeździć na dwóch kółkach i interesują Cię zawody, z pewnością musisz znać najważniejsze kolarskie turnieje. Skupiają one uwagę całego świata, ponieważ biorą w nich udział zawodnicy, którzy naprawdę się liczą. Marzeniem dla wielu kolarzy jest dostanie się na te zawody i zdobycie prawdziwej sławy, która będzie okupiona dużym wysiłkiem, potem, ale i pasją do jazdy na rowerze. Jakie to zawody? W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka z najpopularniejszych, które zdecydowanie warto znać, obracając się w świecie dwóch kółek i kierownicy.

Tour de France

Jest to zdecydowanie najważniejszy i najbardziej popularny wyścig rowerowy na świecie. O udziale w nim marzą praktycznie wszyscy, którzy poważnie traktują swoją rowerową pasję. Jest on organizowany co roku, a jego tradycja trwa od 120 lat (tak, w tym roku obchodzone są okrągłe urodziny wyścigu). W historii tego wyścigu były jedynie dwie przerwy spowodowane działaniami wojennymi w latach 1915–1918 oraz 1940–1946.  Nagroda główna za zwycięstwo to 500 000 euro. Trasa jest bardzo wymagająca, ponieważ biegnie przez Alpy i Pireneje, a jej całkowita długość to ponad 3 000 km. Nie ma co ukrywać, kolarstwo mocno kojarzy się dziś z tymi zawodami.

Giro D’Italia

Wyścig organizowany we Włoszech jest nieco młodszy niż Tour de France, ponieważ rok, w którym zorganizowano go po raz pierwszy to 1909. Pierwotnie ścigali się w nim jedynie włoscy zawodnicy, ale teraz jest jednym z najważniejszych zawodów międzynarodowych. Na trasie można wyróżnić etapy sprinterskie, średnie oraz typowo górskie. Od ponad 100 lat organizatorem Giro D’Italia jest RCS Media Group – właściciel La Gazzeta dello Sport. Co ciekawe, pięciokrotnymi triumfatorami wyścigu byli kolarze tacy jak Alfredo Binda, Fausto Coppi oraz Eddy Merckx. Trasa liczy ok. 3 600 km i zmienia się co roku.

La Vuelta a España

Słoneczna Hiszpania również ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji, z których najważniejszą jest wyścig La Vuelta a España. Jego trasa liczy ok. 3 500 km. Dzięki zawodom wielką sławę zdobył Roberto Heras. Pierwszy wyścig hiszpański został zorganizowany w 1935 roku, ale dopiero od 1955 zaczęto organizować go rok do roku. Zawody trwają aż 3 tygodnie. Przez długi czas do zawodów można było stawać wiosną, ale z uwagi na Giro d’Italia, przeniesiono termin na początek września. Inspiracją do utworzenia nowego wyścigu były ogromne sukcesy tras organizowanych we Francji i we Włoszech. 

Liège-Bastogne-Liège

Belgia również postanowiła zorganizować coś specjalnego dla miłośników dwóch kółek. Słynny Liège-Bastogne-Liège trwa tylko jeden dzień, ale może zapewnić naprawdę niezwykłe atrakcje zarówno dla uczestników, jak i dla zgromadzonej publiczności. Trasa przebiega pomiędzy miejscowościami Liège i Bastogne w Walonii, co sugeruje sama nazwa zawodów. Co ważne, historia wyścigu jest naprawdę imponująco długa, ponieważ wszystko zaczęło się jeszcze w XIX wieku, a dokładniej w roku 1892, przez co zawody noszą urocze miano – przydomek „Staruszka” (fr. La Doyenne). Od 2017 swój wyścig w ramach Liège-Bastogne-Liège mają również kobiety.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]