Współczesne technologie mają ogromny wpływ na to, jak zmienia się nasze życie – zarówno prywatne, jak i publiczne. Postęp technologiczny zaobserwować można m.in. przy zarządzaniu flotą pojazdów komunalnych. Wprowadzenie systemu monitoringu umożliwiło m.in. śledzenie pojazdów, które używane są publicznie. Na czym dokładnie polega taki monitoring? Przeczytaj.

Monitoring pojazdów komunalnych – na czym polega i jakie daje korzyści?

Monitoring pojazdów komunalnych jest doskonale zintegrowanym systemem, dzięki któremu możliwe jest śledzenie na bieżąco m.in. zużycia paliwa, prędkości czy lokalizacji. Pozwala również monitorować inne parametry techniczne pojazdów, które używane są w sektorze publicznym (np. wywożące odpady). Aby umożliwić monitoring pojazdów komunalnych, w pojeździe instalowane jest specjalne urządzenie i oprogramowanie umożliwiające analizę danych.

Dzięki śledzeniu pojazdów komunalnych można zoptymalizować trasę ich przejazdu. Automatycznie przekłada się to na skrócenie czasu wykonania zadania. System monitoringu pozwala również szybko reagować na drodze, gdy np. wydarzy się niespodziewany wypadek lub miasto będzie zakorkowane. Wówczas osoba prowadząca pojazd może błyskawicznie znaleźć alternatywną trasę. Monitoring pojazdów komunalnych pozwala też na bieżąco śledzić zużycie paliwa i analizować, czy jazda jest ekonomiczna. Dzięki temu można wyeliminować pewne nawyki kierowców oraz zoptymalizować jazdę tak, aby była oszczędniejsza.

Bezpieczniejsza jazda i efektywniejsze naprawy pojazdów

Monitorowanie pojazdów pozwala śledzić nie tylko styl jazdy kierowców, ale też ich zachowania oraz prędkość, jaką osiągają na drodze. Dzięki temu można wprowadzić m.in. nowe zasady mające zwiększyć bezpieczeństwo w trasie. System monitoringu pozwoli więc szybko zareagować, gdy dojdzie do nagłej awarii lub wypadku.

Mając dostęp do wnikliwego śledzenia parametrów technicznych pojazdu, można efektywniej ocenić ich stan techniczny. Dzięki temu prostsze jest planowanie napraw i konserwacji. Efektywniejsze planowanie usuwania usterek pozwala z kolei wydłużyć żywotność poszczególnych pojazdów.

Najważniejsze funkcje systemów monitoringu pojazdów komunalnych

Kluczowy jest lokalizator GPS, dzięki któremu można dokładnie określić położenia pojazdu. Można wówczas śledzić jego trasę i oszacować, kiedy i gdzie się znajdzie. Monitoring odczytuje też informacje o m.in. temperaturze silnika czy zużyciu paliwa, które trafiają do systemu centralnego i są tam analizowane.

Równie ważne jest oprogramowanie do analizy danych, które pozwala prezentować dane w czytelny sposób. To dzięki niemu można sprawnie i efektywnie zarządzać flotą pojazdów. Warto pamiętać, że monitoring pojazdów komunalnych jest innowacyjnym rozwiązaniem dla różnych branż związanych z transportem. Chcąc jak najlepiej zarządzać flotą pojazdów komunalnych, warto wykorzystać właśnie ten nowoczesny system monitoringu. Pozwoli on firmom świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]