Obciążenia podatkowe w Polsce nakładane szczególnie na osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nieustannie rosną z roku na rok. Oprócz tego, system podatkowy i zasady rozliczania z urzędem skarbowym stają się coraz bardziej skomplikowane, a na domiar złego osoba prowadząca zwykła działalność gospodarczą odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem. W takiej sytuacji coraz więcej osób zastanawia się czy można coś zrobić, aby dalej prowadzić biznes, lecz bez wielu aspektów podatkowych, a dodatkowo z większym komfortem. Rozwiązaniem może okazać się założenie spółki czy to jawnej czy z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednak dla przeciętnego obywatela samo hasło spółka z o.o., spółka jawna czy bardziej ogólnie, spółka prawa handlowego brzmi dość enigmatycznie i kojarzy się raczej z wielkimi korporacjami. Można zatem wyjść z błędnego założenia, że zakładanie takiej spółki lub też przekształcanie w nią jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest dla osób prowadzące małe czy też średnie firmy. Wynika to z braku odpowiedniej wiedzy oraz faktu, że przecież każda przedsiębiorcza osoba skupia się głównie na prowadzeniu firmy, a nie edukacji z zakresu prawa handlowego. Założenie spółki może zatem okazać się bardzo pomocne na wielu płaszczyznach lecz jest tutaj również kilka ważnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, a więc cała procedura powinna być odpowiednio przemyślana.
Jaką spółkę należy założyć?
Wiele osób zapewne spotkało się z różnymi pojęciami takimi jak spółka cywilna, spółka jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjna, akcyjna czy też spółka z ograniczona odpowiedzialnością. Wybór spółki wiąże się nie tylko z różnego rodzaju kwestiami prawnymi, które regulują działalność spółki lecz również z obciążeniami fiskalnymi i innymi, które w znaczący sposób wpływają na jej płynność finansową. Ponadto, wybór spółki należy również dostosować do rodzaju prowadzonego biznesu, branży, liczby podmiotów wchodzących w jej skład czy też preferowanego modelu biznesowego. Z racji tego, że zakładanie spółki jest dość skomplikowane pod względem prawnym i organizacyjnym najlepiej jest zgłosić się w tej sprawie do specjalisty. Specjalistą takim jest na przykład prawnik, którego głównym polem działania jest właśnie prawo spółek handlowych czy też różnego rodzaju pomoc prawna dla biznesu.
Jak znaleźć pomoc w zakładaniu spółki?
Najwięcej formalności podczas zakładania spółki stanowią kwestie prawne, gdyż dokładne zapisy w jej statucie stanowią nie tylko podstawę jej funkcjonowania, ale wpływają również na zakres i wysokość różnego rodzaju zobowiązań podatkowych, danin i opłat jakie spółka będzie musiała ponosić. Bardzo istotna jest zatem współpraca z prawnikiem czy też radą prawnym, którego specjalizacja jest właśnie zakładanie spółek oraz świadczenie szeroko zakrojonej pomocy prawnej dla przedsiębiorstw. Bezpośrednia wizyta od jednej kancelarii do drugiej może przynieść oczekiwany efekt, lecz zdecydowanie lepszym wyborem będzie skorzystanie z zasobów internetu wpisując w wyszukiwarkę odpowiednią frazę, która przedstawi nam wyniki prawników specjalizujących się właśnie w tej dziedzinie. Fraza taka może być różnie sprecyzowana w zależności od kilku czynników takich jak lokalizacja kancelarii, którą jesteśmy zainteresowani, zakres jej działalności czy rodzaj spółki jaką chcemy założyć. Przyjmując, że mieszkamy z Poznaniu lub okolicach i szukamy kancelarii właśnie w tym mieście można wybrać frazę zakładanie spółki prawnik Poznań. Jest to oczywiście jeden z wielu możliwych wyborów nawet w tak zawężonym zakresie poszukiwania, gdyż tak naprawdę wiele fraz, w których połączymy słowa spółka, prawnik oraz nazwę konkretnego miasta powinno dać nam wiele wyników wyszukiwania, z których będziemy mogli dowolnie przebierać, aby na podstawie indywidualnych rozmów telefonicznych czy też bezpośrednich spotkań z prawnikami wybrać kancelarię, w której prawnicy najbardziej przekonali nas swoim profesjonalizmem, wiedzą, osobowością czy jakąkolwiek inna cechą, która akurat z naszej perspektywy wydaje się istotna. Wszelkiego rodzaju kwestie formalno-prawne są często zawiłe, a do tego bardzo mocno i w sposób bezpośredni wpływają na nasza rzeczywistość, finanse czy też bezpieczeństwo dlatego tak ważne jest odpowiednie rozeznanie w kwestii wyboru pomocy prawnej, która jest nieodzowna w poważnym biznesie.